Důležité informace a shrnutí prezentací
Mezinárodní spolupráce
FEPEDA - Evropská federace rodičů dětí se sluchovým postižením
Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených je členem Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA).
FEPEDA je nestátní zastřešující organizace, která reprezentuje organizace rodičů a přátel neslyšících a nedoslýchavých dětí na evropské úrovni. Hájí práva neslyšících a nedoslýchavých dětí, mladých lidí i jejich rodin tak, aby se mohli plně začlenit do evropské společnosti, ve které budou mít rovné příležitosti.
FEPEDA byla založena roku 1990 a Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených je jedním ze zakládajících členů. Další zakládající organizace jsou z Belgie, Německa, Francie, Irska, Itálie, Lucemburska, Portugalska, Španělska, Nizozemí a Velké Británie. Dnes má FEPEDA 22 členů z celé Evropy.
Hlas FEPEDY je ovšem slyšet díky jejímu členství v několika mezinárodních organizacích i na světové úrovni.
Jsou jimi:
- Evropské fórum lidí s postižením – European Disability Forum
- Evropská platforma platforma o hluchotě, nedoslýchavosti a hluchoslepotě – European Platform of Deafness, Hard of Hearing and deafblindness
- Světová koalice rodičů a neslyšících nebo nedoslýchavých dětí – Global Coalition of Parents of Children who are Deaf or Hard of Hearing
Díky členství v FEPEDA máme k dispozici informace z jiných evropských zemích o dění, péči a službách pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením. Sami také jejím prostřednictvím informujeme o tom, co se děje v České republicek a jak přispíváme svými aktivitami k lepší kvalitě života rodin těchto dětí.
Jedním z hlavních cílů organizace je organizování setkání rodin z členských států, což jim umožní poznat rodiče a děti se sluchovým postižením z jiných zemí. FEPEDA za tím účelem pořádá týdenní rodinné tábory (kempy, setkání) pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením, které se konají o prázdninách.
Od roku 2018 vydává FEPEDA dvakrát ročně Newsletter, kde informuje o svých aktivitách na mezinárodním poli a členské organizace v něm sdílí novinky z dění ve svých asociacích.
Newslettery si můžete přečíst zde:
Newsletter Zima 2021 Newsletter Léto 2021
Newsletter Léto 2020
Newsletter Zima 2019
Newsletter Léto 2019
Newsletter Zima 2018
Newsletter Léto 2018
Další informace jsou dostupné na webu organizace FEPEDA a na Facebooku.
Zasedání FEPEDA v Římě

Nestačí integrace, je potřeba pracovat na inkluzi a pomoci žákům se sluchovým postižením

Jak se žije rodinám s neslyšícími a nedoslýchavými dětmi v Evropě? A co tyto rodiny potřebují?

Výsledky výzkumu FEPEDA o situaci dětí se ztrátou sluchu a jejich rodin
Jak se žije neslyšícím a nedoslýchavým dětem a mladým lidem v Evropě?

Zúčastněte se online prezentace FEPEDA na letošní Mezinárodní den sluchu 3.3.2023!
FEPEDA newsletter je tady!

Těšili jste se na další newsletter Federace rodičů dětí se sluchovým postižením? Je tady!
Setkání FEPEDA v Paříži

To nejdůležitější z posledního setkání Evropské federace rodičů dětí s postižením
Modely finanční podpory dětí se ztrátou sluchu v zahraničí

Jak to mají s finanční podporou pro děti se ztrátou sluchu v jiných evropských zemích? Zeptali jsme se členů Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA).
Přistál u nás newsletter FEPEDA

Pohodlně se usaďte, ideálně s nějakým chladivým nápojem a přečtěte si, co je nového.
Setkání FEPEDA a možnost zapojit se do soutěže Wave for Me

Jako každý rok touto dobou proběhlo 9. a 10. dubna setkání řídící komise Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA), kterého se jakožto členi pravidelně účastníme, abychom si vyměňovali novinky, inspiraci z různých zemí a dobrou praxi.
První letošní FEPEDA newsletter je venku!

Evropská federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA), jíž jsme členem, právě vydala svůj první letošní newsletter. Co v něm najdete?
Novinky v knihovně
Známý německý psychoterapeut se specializací na terapii závislostí Heinz-Peter Röhr ve své publikaci Sebeúcta u dětí; Jak ji pěstovat a chránit čtenářům přibližuje to, jakým způsobem mohou poruchy vývoje sebevědomí u dětí vyústit v problémy i v dospělosti a jak je možné u dětí zdravé sebevědomí pěstovat a rozvíjet. Kniha je zaměřena i na rodiče samotné a vysvětluje, jak může jejich nedostatečný pocit vlastní hodnoty negativně ovlivnit formování sebevědomí u jejich dětí. Sami rodiče se zdravým sebevědomím totiž mohou být svým dětem příkladem k formování zdravých návyků. Heinz-Peter Röhr je autorem mnoha úspěšných knih, mezi které patří například: Hysterie - strach z odmítnutí, Závislé vztahy aj.