Mezinárodní spolupráce

FEPEDA - Evropská federace rodičů dětí se sluchovým postižením

Logo organizace FEPEDAInformační centrum rodičů a přátel sluchově postižených je členem Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA).

FEPEDA je nestátní zastřešující organizace, která reprezentuje organizace rodičů a přátel neslyšících a nedoslýchavých dětí na evropské úrovni. Hájí práva neslyšících a nedoslýchavých dětí, mladých lidí i jejich rodin tak, aby se mohli plně začlenit do evropské společnosti, ve které budou mít rovné příležitosti.

Setkání Řídící komise ve Frankfurtu, duben 2018

FEPEDA byla založena roku 1990 a Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených je jedním ze zakládajících členů. Další zakládající organizace jsou z Belgie, Německa, Francie, Irska, Itálie, Lucemburska, Portugalska, Španělska, Nizozemí a Velké Británie. Dnes má FEPEDA 22 členů z celé Evropy.

Hlas FEPEDY je ovšem slyšet díky jejímu členství v několika mezinárodních organizacích i na světové úrovni.
Jsou jimi:

Díky členství v FEPEDA máme k dispozici informace z jiných evropských zemích o dění, péči a službách pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením. Sami také jejím prostřednictvím informujeme o tom, co se děje v České republicek a jak přispíváme svými aktivitami k lepší kvalitě života rodin těchto dětí. V roce 2017 jsme například FEPEDA poslali informace o tom, jak jsou v ČR dostupná a financovaná sluchadla, včetně jejich ceny. Tato fakta sbírala FEPEDA odvšech členských organizací, aby na základě nich mohla vyhodnotit další kroky FEPEDA na mezinárodním poli.

Program pro děti při jednání Řídící komise ve Frankfurtu, duben 2018

Jedním z hlavních cílů organizace je organizování setkání rodin z členských států, což jim umožní poznat rodiče a děti se sluchovým postižením z jiných zemí. FEPEDA za tím účelem pořádá týdenní rodinné tábory (kempy, setkání) pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením, které se konají o prázdninách.

Od roku 2018 vydává FEPEDA dvakrát ročně Newsletter, kde informuje o svých aktivitách na mezinárodním poli a členské organizace v něm sdílí novinky z dění ve svých asociacích.

Newslettery si můžete přečíst zde:

Newsletter Léto 2021
Newsletter Léto 2020
Newsletter Zima 2019
Newsletter Léto 2019
Newsletter Zima 2018
Newsletter Léto 2018

Další informace jsou dostupné na webu organizace FEPEDA a na Facebooku.

První letošní FEPEDA newsletter je venku!

První letošní FEPEDA newsletter je venku!
Datum: 4. ledna 2022

Evropská federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA), jíž jsme členem, právě vydala svůj první letošní newsletter. Co v něm najdete?

Zasedání Evropské federace rodičů se sluchovým postižením

Zasedání Evropské federace rodičů se sluchovým postižením
Datum: 20. října 2021

V pátek a v sobotu 15. - 16. října 2021 proběhlo online zasedání řídící komise a valné hromady organizace FEPEDA, jejíž jsme členem, a tak jsme u toho nemohli chybět. 

Zasedání Evropské federace rodičů se sluchovým postižením

Zasedání Evropské federace rodičů se sluchovým postižením
Datum: 30. dubna 2021

V sobotu 17. dubna 2021 proběhlo online zasedání řídící komise a valné hromady organizace FEPEDA, jejímž členem je i Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených. Spolu s ČR se jednání zúčastnili zástupkyně a zástupci z Finska, Francie, Estonska, Běloruska, Rumunska, Španělska, Švýcarka, Německa a Rakouska.

Evropská komise představuje novou strategii pro osoby s postižením

Evropská komise představuje novou strategii pro osoby s postižením
Datum: 5. března 2021

Evropská komise představila nový a ambiciózní projekt: Unie rovnosti: Strategie v oblasti práv osob se zdravotním postižením 2021-2030. V dalších letech se tak chce soustředit na další zrovnoprávňování lidí s jakoukoliv formou zdravotního znevýhodnění.

Zimní newsletter organizace FEPEDA

Zimní newsletter organizace FEPEDA
Datum: 11. prosince 2020

Evropská federace rodičů dětí se sluchovým postižením vydává newsletter vždycky dvakrát ročně a právěu nás přistálo letošní druhé, zimní, vydání. Mrkněte na něj.

Evropský dotazník o dětech se sluchovým postižením

Evropský dotazník o dětech se sluchovým postižením
Datum: 8. září 2020

Evropská federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA) se letos věnuje dalšímu výzkumu, který se týká dětí se sluchovým postižením. Zapojte se i vy a pomožte nám podílet se na šíření povědomí o situaci v jednotlivých evropských zemích.

Přečtěte si první letošní FEPEDA newsletter

Přečtěte si první letošní FEPEDA newsletter
Datum: 12. června 2020

Evropská organizace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA) právě vydala svůj první letošní newsletter. Stejně jako naše Infocentrum slaví letos i FEPEDA 30 let své existence! My se rádi podílíme na společných aktivitách a FEPEDĚ přejeme mnoho úspěchů v dalších letech.

Zapojte se s námi do evropské fotokampaně

Zapojte se s námi do evropské fotokampaně
Datum: 27. května 2020

O Evropské federaci rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA) jste na našem webu četli již mnohokrát. Teď pro vás máme výzvu (současně vlastně i prosbu), která se organizace FEPEDA přímo týká! Zapojte se s námi do fotokampaně, která se snaží ukázat, že i děti, které neslyší na 100 %, mají krásné a velké sny a že nic nebrání jejich splnění!

Hostili jsme zasedání organizace FEPEDA

Hostili jsme zasedání organizace FEPEDA
Datum: 24. října 2019

V pátek a sobotu 4. – 5. října jsme hostili zasedání Řídící komise a valné hromady Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA), které jsme členem. Zasedání se zúčastnilo celkem 11 delegátů z Evropy.

Novinky v knihovně

Ukrytý poklad

Ukrytý poklad
Po knize Třinácté komnaty dětské duše, která je považována za základní knihu o terapii hrou, přichází autorka s novou publikací. I ta se zaměřuje na vztah mezi terapeutem a dítětem či dospívajícím a přináší řaduu tvořivých, expresivních a projektivních technik pro odhalení klientova vnitřního já. Stává se tak mapou ke skrytému pokladu, který ale nikdy nelze úplně odhalit, protože dítě se stále rozvíjí a mění a jeho hloubka je nezměrná. 

Odjinud

Více článků