Knihovna se specializovaným fondem

V momentě, kdy rodiče zjistí, že má jejich dítě sluchovou vadu, prožívají strach z toho, co s jejich dítětem bude, jak s ním budou komunikovat, jak se bude vzdělávat, případně jaké jsou možnosti kompenzace sluchové vady. Informační centrum se snaží pomoci rodičům najít odpovědi na tyto otázky, vyhledává, shromažďuje a zpřístupňuje zájemcům odbornou literaturu, časopisy, audiovizuální materiály, ale například i beletrii, která se zabývá různými oblastmi života lidí se sluchovým postižením.

Studující v knihovně Informačního centra

Díky snaze Informačního centra vznikla unikátní knihovna se specializovaným fondem, která aktuálně nabízí čtenářům více než 4 300 svazků.

Knihovna je svého druhu a svým rozsahem jediná v České republice a nabízí tituly týkající se všech oblastí života lidí se sluchovým postižením. Mezi vyhledávaná témata patří:

  • výchova a vzdělávání dětí se sluchovým postižením
  • znakové jazyky
  • kultura Neslyšících
  • technická kompenzace sluchové vady
  • logopedie
  • psychologie sluchového postižení
  • beletrie (o neslyšících, autorská tvorba neslyšících)
  • medicína, sociologie aj.

Velká část titulů je k dispozici k absenční výpůjčce na 30 dní, zahraniční materiály, které jsou zejména v anglickém a německém jazyce, je možné vypůjčit si na 14 dní. Některé svazky jsou určeny k prezenčnímu studiu, především studentské práce. Čtenářům je k dispozici také počítač a internet.

Knihovna Informačního centra

Knihovna obsahuje také:

Výpůjčky jsou možné i přes poštu, a to za cenu balného a poštovného. Stačí, když knihovně zašlete e-mail.

Novinky v knihovně

sebeucta-u-deti-jak-ji-pestovat-a-chranit

Známý německý psychoterapeut se specializací na terapii závislostí Heinz-Peter Röhr ve své publikaci Sebeúcta u dětí; Jak ji pěstovat a chránit čtenářům přibližuje to, jakým způsobem mohou poruchy vývoje sebevědomí u dětí vyústit v problémy i v dospělosti a jak je možné u dětí zdravé sebevědomí pěstovat a rozvíjet. Kniha je zaměřena i na rodiče samotné a vysvětluje, jak může jejich nedostatečný pocit vlastní hodnoty negativně ovlivnit formování sebevědomí u jejich dětí. Sami rodiče se zdravým sebevědomím totiž mohou být svým dětem příkladem k formování zdravých návyků. Heinz-Peter Röhr je autorem mnoha úspěšných knih, mezi které patří například: Hysterie - strach z odmítnutí, Závislé vztahy aj.