Tónová audiometrie je stále zlatým standardem vyšetření sluchu

Tónová audiometrie je stále zlatým standardem vyšetření sluchu

Rodiče si nejsou jisti, zda jejich dítě nemá problém se sluchem. Chtěli by to zkonzultovat, vyšetřit. Kde mají začít? Jaká jsou základní vyšetření? 

 

Datum zveřejnění: 20. dubna 2022

 

                                                           Lukáš Lavička

Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro IDetskysluch.cz foniatr MUDr. Lukáš Lavička. Je známý také tím, že ve spolupráci s rodiči provádí BERA vyšetření dětí ve spánku na dálku... 

„V Dětské nemocnici jsem vyšetřil stovky dětí pomocí kmenových evokovaných potenciálů, nasbíral jsem tak praxi a zkušenosti. Do ordinace jsme si pak pořídili ten přístroj, který se používá u dospělých pacientů k vyloučení suprakochleárních poruch sluchu. A mně přišla škoda nevyužít ho i pro děti. Někde vyšetření provádějí ve spánku v ordinaci, například během polední pauzy, ale to u nás nešlo. Zklidňující léky jsem po konzultacích a zkušenostech anesteziologů také vyloučil. A pak jsem našel odborné články o vyšetřeních na obrovské vzdálenosti, například v Indii. Polští lékaři zase takto provádějí vyšetření až v Kazachstánu, protože tam nejsou odborníci. Lékař v Polsku vyšetřuje a pacient a přístroj je v Kazachstánu. Tak jsem si řekl, že rozdíl mezi tím, jestli je to 2000 kilometrů nebo 20 kilometrů je vlastně jedno a aplikoval jsem to na naše české prostředí.

V praxi jsou k tomu třeba dvě věci – internetové připojení a moje ochota půjčit přístroj. Spousta lidí se ptá, proč to nedělá více mých kolegů. A odpověď je jednoduchá – ten přístroj stojí 200 až 400 tisíc korun. A je tam samozřejmě riziko, protože nikdy nevíte, kdo si to půjčí. Taky už se něco rozbilo, nebo se přístroj vrátil místo v tom týdnu po 14 dnech a já musel odvolat jiné objednané pacienty. Lidé jsou zkrátka různí."

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE. 

Zdroj textu: Idetskysluch.cz

Zdroj obrázků: archiv Lukáše Lavičky a Shutterstock.com

Novinky v knihovně

Ukrytý poklad

Ukrytý poklad
Po knize Třinácté komnaty dětské duše, která je považována za základní knihu o terapii hrou, přichází autorka s novou publikací. I ta se zaměřuje na vztah mezi terapeutem a dítětem či dospívajícím a přináší řaduu tvořivých, expresivních a projektivních technik pro odhalení klientova vnitřního já. Stává se tak mapou ke skrytému pokladu, který ale nikdy nelze úplně odhalit, protože dítě se stále rozvíjí a mění a jeho hloubka je nezměrná. 

Odjinud

Více článků