Noc s Andersenem v knihovně Informačního centra

Noc s Andersenem v knihovně Informačního centra

Jak se knihovna Informačního centra pro rodiče a přátele sluchově postižených proměnila v mraveniště.

Poslední březnovou noc proběhly na pracovištích Centra pro dětský sluch Tamtam  v pražských Stodůlkách, Olomouci i Ostravě tradiční akce na podporu dětského čtenářství Noc s Andersenem. Veselé noci plné čtení a her si letos užívaly tři desítky neslyšících a slyšících dětí ve věku od 7 do 15 let. Program 23. ročníku se vztahoval k nezapomenutelné knížce Ondřeje Sekory Ferda Mravenec. Malými mravenci se to v Tamtamu jen hemžilo.

Datum zveřejnění: 2. dubna 2023

Noc s Andersenem vyhlašuje každoročně Klub dětských knihoven. Děti nocují v knihovnách, školách a jiných spřátelených organizacích. Jsou vybaveny spacáky a polštářky, aby mohly i v noci naslouchat čtení pohádek. V Tamtamu tomu nebylo jinak.

Programy na jednotlivých pracovištích Centra pro dětský sluch Tamtam se mírně lišily, ale všude se mravenčí týmy dětí i dospělých dobře bavily. Děti se dozvěděly také mnoho nových poznatků ze říše hmyzu.

Z programu CDS Tamtam v Olomouci
Z programu CDS Tamtam v Olomouci

Nejprve jsme se věnovali čtení. Na reakcích dětí jsme si ověřili, že příhody Ferdy Mravence nestárnou. Malé čtenáře pohádky z mraveniště a hmyzí hrdinové stále baví, ačkoli Ferdovi a jeho puntíkatému červenému šátku je letos již neuvěřitelných 90 let.

Aby si děti přečtené příběhy zažily na vlastní kůži, byla pro ně připravena spousta her na motivy z přečtených kapitol či úryvků. Malí mravenci se například zkoušeli rozpoznat po čichu. (Mravenci z téhož mraveniště voní stejně a poznají, kdo k nim nepatří.) Každé dítko dostalo vatičku s vůní a muselo po čichu najít „kolegu“ ze svého mraveniště.

Zakuklený mravenec z Ostravy
Zakuklený mravenec z Ostravy

Děti neměly problém ani s proměnami v různé fáze hmyzu – pěkně se zakuklily, vylíhly a velmi svědomitě stavěly vlastní mraveniště. Dokázaly vyléčit nemocného mravence, chytaly a ochočily si kobylku, ochutnávaly hmyzí polévku, muzicírovaly, malovaly mravenčí puzzle apod.

V zábavném kvízu si malí čtenáři vyzkoušeli, co si zapamatovali o mravencích a hmyzu a večer se po vzoru pohádkových hrdinů hezky vyřádili při Velké noční party. Během ní se také navečeřeli.

Kolem půl sedmé se všechna naše mraveniště propojila online. Malí i velcí mravenci si zamávali a popřáli si krásný zbytek pohádkového večera a sladké sny.   

Léčíme mravenečka (Olomouc)
Léčíme mravenečka (Olomouc)

Po 22. hodině se všichni znovu zakuklili, tentokrát do spacáků, a šli na kutě. Ráno si u snídaně znovu povídali o knížkách.

Ukládání k spánku (Ostrava)
Ukládání k spánku (Ostrava)

Akce se zúčastnily slyšící, neslyšící i nedoslýchavé děti s různými komunikačními potřebami, včetně dětí komunikujících znakovým jazykem. Pro ně byl program tlumočen do českého znakového jazyka.

Noc s Andersenem v Tamtamu ve Stodůlkách (Praha)
Noc s Andersenem v Tamtamu ve Stodůlkách (Praha)

Z historie noci s Andersenem

První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana a na noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení tu čekalo dvacet malých čtenářů. Nápad Hany Hanáčkové a Mirky Čápové se natolik zalíbil členkám Klubu dětských knihoven, že o rok později uspořádaly první společnou Noc. Připojilo se k ní téměř 40 knihoven. Všude se akce líbila, a tak se její obliba šířila dál.

Poté začala Noc s Andersenem probíhat každoročně a počet zúčastněných institucí trvale roste. Téměř 100 tisícům dětí již nabídlo program a přenocování přes 1600 míst. Kromě České republiky se akce uskutečňuje také na Slovensku, ve Slovinsku, Polsku, v českých krajanských spolcích a českých školách bez hranic v Chorvatsku, Srbsku, Makedonii, Řecku, Bulharsku, Anglii, Španělsku, Francii, Dánsku, Portugalsku, Finsku, Kanadě, USA, na Novém Zélandu či v africké Keni.

Noc s Andersenem v Ostravě
Noc s Andersenem v Ostravě

První Noc s Andersenem, přizpůsobenou také neslyšícím dětem, se čtením a programem tlumočeným do českého znakového jazyka, uspořádalo Centrum pro dětský sluch Tamtam (tehdy ještě pod názvem Federace rodičů a přátel sluchově postižených) v roce 2007. Konala se v noci z 30. na 31. března v knihovně Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených v Praze 5 – Stodůlkách. Zahrát si na malé spisovatele si tehdy přišlo sedm dětí. Skupinku tvořily neslyšící děti a jejich slyšící sourozenci.

V knihovně už na ně čekala spisovatelka Ivona Březinová, která je seznámila s tím, co povolání spisovatele obnáší a jak se „dělá“ knížka. Děti měly za úkol společně vymyslet pohádkový příběh, zapsat ho a nakreslit k němu obrázky. Daly hlavy dohromady a na světě byl nový příběh o kouzelném stromu jménem Pohádkovník.

Od té doby probíhá Noc s Andersenem v Tamtamu každým rokem, s výjimkou let 2020 a 2021, kdy tradici přerušila pandemie COVIDU-19. Těšíme se na tu příští!

Letošní ročník Noci s Andersenem na pracovištích Centra pro dětský sluch Tamtam podpořila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a společnost Gourmet Popcorn.

Lucie Křesťanová, Centrum pro dětský sluch Tamtam

Použité zdroje: nocsandersenem.cz, Gong 5/2007, str. 12-13

Fotografie: archiv Centra pro dětský sluch Tamtam, snímky pocházejí z programů v Praze, Olomouci a Ostravě

Novinky v knihovně

 

big_vychova-bez-ponizovani-vbg-520480

Většina lidí vychovávajících malé děti podobnou situaci zná – občas se neudrží
a dítěti začne nadávat. Příručka popisuje, co se děje s dítětem, které je takovýmto způsobem průběžně znevažováno
a negativně hodnoceno, a nabízí užitečné postupy, jak něčemu takovému předcházet. Zejména v rodině může totiž vzhledem
k nedostatečnému nastavení hranic
a roztočené spirále negativního přístupu dojít ke zhoršení atmosféry, pocitu vychovatelského selhání   
u rodičů a vzniku negativního sebeobrazu u dětí.
Kniha rozebírá jednotlivé aspekty této situace: Proč vůbec k negativnímu hodnocení
a znevažování prostřednictvím nadávání
a urážení v rodině dochází? Co cítí dítě, kterému se nadává? Co cítí rodič?
Které jsou nejčastější příčiny a spouštěče? Napodobujeme výchovné vzorce svých rodičů? Pečujeme o sebe dostatečně fyzicky
i duševně? Dokážeme najít správnou rovnováhu mezi zodpovědností a důvěrou? Jak s dítětem vhodně komunikovat? A jak to všechno převést do praxe?
Každá část je doplněna kapitolkou s vyjádřením odborníka, otázkami
a cvičeními.

Linda Syllaba je psycholožka, koučka
a systemická terapeutka působící ve Vídni. Zabývá se i pedagogikou a vztahovou psychologií podle Jespera
Juula. Společně s
Danielou Gaigg vytvářejí podcasty a videa a pořádají semináře.

Dárci

Úřad vlády České republiky            MČ Praha 13      Magistrát Hlavního města Prahy