Setkání FEPEDA a možnost zapojit se do soutěže Wave for Me

Setkání FEPEDA a možnost zapojit se do soutěže Wave for Me

Jako každý rok touto dobou proběhlo 9. a 10. dubna setkání řídící komise Evropské federace rodičů dětí se sluchovým postižením (FEPEDA), kterého se jakožto členi pravidelně účastníme, abychom si vyměňovali novinky, inspiraci z různých zemí a dobrou praxi.

Datum zveřejnění: 14. dubna 2022

Wave for Me – virtuální galerie, která vznikne z děl neslyšících teenagerů

Horkou novinkou je šance pro mladé neslyšící umělce a umělkyně, o které na setkání informoval kolega Cosmin Brasov z rumunské organizace Asculta Viata Asociatia. Výzva je otevřena všem mladým talentům ve věku 12 až 18 let s jakoukoliv ztrátou sluchu, kteří se rádi umělecky vyjadřují a mají chuť svoje dílo vystavit a třeba se ještě (aspoň na dálku) seznámit s dalšími mladými neslyšícími z jiných koutů světa.

Jak se zapojit?

  1. Vyberte 1 až 5 děl, které vás umělecky nejlépe vystihují nebo vytvořte něco speciálně pro tuto příležitost!

Vhodná díla: kresby, malby, koláže, fotografie, módní design, sochy a keramika.

  1. Díla vyfoťte nebo naskenujte s nejlepším možným rozlišením a tak, aby co nejlépe vynikla. Je důležité, aby byla díla dobře zarámovaná a úhledná. Je možné zaslat i video.

  2. Uveďte následující údaje: jméno umělce, věk, místo narození, název díla, velikost a použitá technika.

  3. Zašlete veškeré materiály a informace na adresu: office.waveforme@gmail.com DEADLINE: 20. dubna 2022!

                       OPEN_CALL_EN_01 (1)

Další probíraná témata na setkání FEPEDA

Intenzivně jsme diskutovali o situaci neslyšících uprchlíků z Ukrajiny. Všechny organizace v jednotlivých členských zemí FEPEDA zveřejnily na svých webových stránkách a případných dalších informačních kanálech, že nabízejí pomoc příchozím neslyšícím. V některých zemích se zatím nikdo neozval, přičemž se očekává, že se to v budoucnu nejspíš změní, v jiných zemích už pomoc běží nebo se rozjíždí pro první zájemce. Podle zpráv od kolegyň ze Švýcarska a Německa, se neslyšící příchozí v jejich zemích začínají soustředit v německém Frankfurtu a švýcarském Curychu, což může být užitečná informace pro další neslyšící lidi na útěku, že v těchto městech najdou další neslyšící lidi v podobné situaci i potřebné služby.

Diskuzi jsem doplnila o zkušenosti z České republiky. Naše spřátelená organizace Centrum pro Dětský sluch Tamtam, o.p.s. vytvořila v návaznosti na situaci na Ukrajině interní tým ze zaměstnankyň, které pravidelně sbírají a aktualizují potřebné informace, poskytují služby sociálního a psychologického poradenstvía v rámci mezioborové spolupráce si formou intervizí poskytují podporu při řešení jednotlivých případů. Dále CDS Tamtam vytvořil sbírku materiální pomoci na míru potřebám dětí z internátní školy pro neslyšící v ukrajinském Chustu a zajistil její transport na místo. Referovala jsem také o významné iniciativě Neslyšící Češi Neslyšícím Ukrajincům” vytvořené organizacemi Znakovárna, z.s. a ASNEP, z.s., a dalších důležitých službách a aktivitách několika subjektů (Tichý svět, o.p.s.Centrum zprostředkování tlumočení neslyšícím SNN, z.s. ). Je v plánu sesbírat informace od jednotlivých členských zemí a vyvěsit na web FEPEDA nabídku služeb s kontakty pro neslyšící uprchlíky, aby byl přehled, ve které zemi se na koho s čím lze obracet. Seznam kontaktů z některých zemí je také už nyní na webu Světové federace neslyšících WFD. Kolegyně rovněž sdílela odkaz, který by se mohl hodit pro příchozí, kteří jsou uživatelé implantátů značky MED-EL, protože zahrnuje kontakty na partnerské organizace a kliniky v jednotlivých zemích, které lze oslovit v případě potřeby náhradních dílů, opravy či jiné pomoci v této oblasti - zde.

Co se týče projektů organizace FEPEDA, blíží se ke konci fotokampaň příběhů neslyšících dětí, do které se zapojili i některé tváře z ČR. Všechny si můžete prohlédnout na Facebooku FEPEDA. Probírali jsme také letošní téma Diverzita konference FCEI a to, že by každá neslyšící osoba měla mít stejná práva jako ostatní a to nehledě na to, s jakými charakteristikami a do jaké rodiny se narodila, jaký volí komunikační prostředek, jak se identifikuje nebo jaký postoj zaujímá ke své ztrátě sluchu.

Příští setkání bude spojeno s výročím 30 let od založení organizace FEPEDA a bude se konat tento rok v říjnu v Paříži.

Napsala: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených. Článek vyšel také na portálu IDetskysluch.cz

Fotografie: letáček Waveforme.org

 

 

 

Novinky v knihovně

Keller

Helen Keller byla americká spisovatelka, lektorka a aktivistka bojující za lidská práva osob s postižením, žen, Afroameričanů či sociálně znevýhodněných. V necelých dvou letech ztratila následkem nemoci sluch a zrak. Zapsala se do historie jako první hluchoslepý člověk na světě, který dokončil vysokoškolská studia. K tomu došlo v roce 1904. Rok předtím vydala autobiografii Příběh mého života, jejíž nové vydání z minulého roku si můžete zapůjčit v naší knihovně. Svým obrovským úsilím věnovaným práci na sobě a pomoci druhým fascinovala H. Keller už ve své době a nepřestává dodnes. Bližší informace o knize i její autorce najdete v článku na Idetskysluch.cz.