Děti objevily krásy tradičního masopustu

Děti objevily krásy tradičního masopustu

Masopust označuje nejen třídenní svátek, který vrcholil v minulosti v době Popeleční středy, ale také půst, který se k tomuto období váže. Lidově se mu říká ostatky nebo fašank a na Moravě třeba voračky nebo končiny. Často lidé masopust taky nazývají jednoduše karnevalem.

Datum zveřejnění: 27. února 2020

Masopust může označovat svátek, ale také půst v období od Popeleční středy do Velikonoc. Půst následuje obvykle po oslavách a drží se až do Velikonoc. Jak masopusty vypadaly dříve a jak vypadají dnes se děti dozvěděly v Národopisném muzeu. Zjistily také, co jsou masopustní průvody, proč se pochovávala basa a jaké byly dříve tradiční masopustní masky.

Děti se během programu v Národopisném muzeu věnovaly tradicím, objevovaly tento lidový svátek, vyrobily si masopustní masku a dokonce si i zatančily obchůzkový tanec „pod šable“.

Poznávání masopustu je součástí celoročního vzdělávacího cyklu „Poznej své kořeny“ a je určeno dětem mateřských škol a prvních stupňů základních škol. Cílem programu je seznámit děti a žáky s významnými českými a moravskými svátky. Překlad do českého znakového jazyka zajišťovala Naďa Hynková Dingová.

Novinky v knihovně

obálkaHry pro rozvíjení sociální dovedností u dětí 5-12 let
Inspirace pro školy, terapeutické a podpůrné skupiny, dětské tábory, dětské oddíly a pododbně

Odjinud

Více článků