Přečtěte si nový Dětský sluch

Přečtěte si nový Dětský sluch

Nejnovější číslo čtvrtletníku Dětský sluch je právě k dispozici. Čtvrté číslo roku 2019 se zabývalo problematikou znakového jazyka a jako vždy je plné zajímavých informací, životních zkušeností i odborných názorů. Znakový jazyk je komplikované téma, o kterém panuje mnoho mýtů a právě v tomto čísle Dětského sluchu si můžete některé osvětlit.

Datum zveřejnění: 14. ledna 2020

Čtvrté číslo magazínu Dětský sluch přineslo v roce 2019 spoustu textů, které uvádějí na pravou míru informace o znakovém jazyce. V magazínu najdete hned několik odborných názorů, ten svůj představuje například Pavel Kučera – pedagog, tlumočník, autor pohádek a herec a především lektor znakového jazyka. Problematiku nezastupitelné role znakového jazyka přibližuje další odbornice Radka Horáková, která pracuje jako logopedka, ale také jako odborná asistentka na Masarykově univerzitě. Radka Nováková, asistentka Ústavu jazyků a komunikace neslyšících z Univerzity Karlovy, v časopise uvádí, že znakový jazyk podle ní nemůže zmizet a že vždy bude mít své uplatnění

O zkušenosti rodičů dítěte se sluchovým postižením se podělila rodina Březinových, která vychovává Anežku, která bojuje s těžkou ztrátou sluchu, a také rodina Šťastových, jejichž dcera Vendulka se narodila s cytomegalovirovou infekcí, kvůli které se rodina dostala až ke znakování. Rozhovor s Monikou Švecovou popisuje život další rodiny s neslyšícím dítětem, zajímavé však je, že u Adélky se postižení odhalilo až téměř ve čtyřech letech.

Přečtěte si příběh Švecových, zjistěte, jakým mýtům o znakovém jazyce jste sami doposud věřili a podívejte se na rozhovor s Radkou Novákovou ve znakovém jazyce.

Pokud máte zájem o tištěné vydání časopisu Dětský sluch, které obsahuje další zajímavé texty, případně o jeho předplatné, neváhejte nás 6hADR9jgc8G.