Je potřeba bojovat za stejné příležitosti pro neslyšící děti

Je potřeba bojovat za stejné příležitosti pro neslyšící děti

Prezident organizace FEPEDA André Cuenca hovoří o svých zkušenostech otce a dědy neslyšících dětí

Datum zveřejnění: 28. května 2024

André Cuenca pracuje jako dobrovolník na pozici viceprezidenta v organizaci ANPEDA, francouzské federaci národních asociací rodičů neslyšících a nedoslýchavých dětí. Od roku 2004 také působí v Evropské federaci rodičů dětí se sluchovým postižením FEPEDA, kde je už tři roky prezidentem.

Má osmatřicetiletého neslyšícího syna, který je pracovníkem v logistické firmě. Je uživatelem sluchadla. Na pravém uchu má těžkou ztrátu sluchu a na levém ztrátu na úrovni praktické hluchoty. Žije s partnerkou, která je také neslyšící a používající společně francouzský znakový jazyk jako hlavní způsob komunikace. Mají spolu dceru, které je nyní dvanáct let a studuje střední školu.

Andrého vnučka nějaký čas používala sluchadla, ale ta vzhledem k její těžké ztrátě sluchu nebyla účinná. Nyní dívka nevyužívá žádné kompenzační pomůcky a rodiče si pro ni nepřáli kochleární implantaci. Podle Andrého se vnučka cítí dobře tak, jak je a sama si také žádné pomůcky nepřeje. Jejím mateřským jazykem je francouzský znakový jazyk. André se nám svěřil se svými zkušenostmi slyšícího otce a dědečka.

Celý článek si přečtěte na portálu www.idetskysluch.cz ZDE

André

Novinky v knihovně

eshop-product-detail

Recenze knihy od Marie Holyanské, psycholožky Centra pro dětský sluch Tamtam

Terapie přijetí a odhodlání je velice komplexní publikací, která přibližuje a pomáhá pochopit terapeutický přístup skrývající se pod zkratkou ACT (acceptance and commitment therapy). ACT se řadí do tzv. třetí vlny kognitivně-behaviorální terapie. Nejedná se pouze o terapeutickou příručku, mnoho prostoru je v knize věnováno teoretickým základům – filosofii vědy – z jakého přístupu ACT čerpá. Co by mohlo být zajímavé i pro čtenáře mimo obor psychologie je přístup k práci s jazykem, vnitřním jazykem. Za velmi cenné lze považovat množství konkrétních ukázek terapeutické práce – dialogu terapeuta a klienta. Jedná se o konkrétní ukázky, které umožňují lépe porozumět aplikaci ACT v terapii. Kniha podrobně popisuje šest klíčových procesů ACT: vědomí přítomného okamžiku, sebeuvědomění, odstup, přijetí, propojení s hodnotami, odhodlané jednání. Stručně lze říci, že tyto procesy pomáhají kultivovat psychologickou flexibilitu, která je klíčem k překonání mnoha psychických problémů způsobených psychickou rigiditou. Autoři zdůrazňují význam psychologické flexibility jako prostředku k dosažení smysluplného a naplněného života. Tato kniha je významným příspěvkem k oblasti psychoterapie a péče o duševní zdraví. A je inspirativní především v tom, že učí novému způsobu myšlení - abychom se podívali na své osobní myšlenkové návyky z nové perspektivy. („K utrpení dochází, když člověk tak silně věří doslovnému obsahu své mysli, že se se svou kognicí ztotožní. Vymotat klienta z osidel jeho vlastní mysli je jedním z hlavních cílů ACTu.“) 

Dárci

Úřad vlády České republiky            MČ Praha 13      Magistrát Hlavního města Prahy