Je důležité důvěřovat dítěti v tom, jak samo sebe vnímá

https://www.idetskysluch.cz/pece-o-dite/znakovy-jazyk/je-dulezite-duverovat-diteti-v-tom-jak-samo-se

Rozhovor s Tomášem Jelínkem, lektorem znakového jazyka a osvětových projektů

Datum zveřejnění: 15. května 2023

Se svým životním partnerem a snoubencem vychovává dceru Ellu. Nyní se Tomáš vnímá jako hrdý Neslyšící. V rozhovoru pro Idetskysluch.cz se nám svěřil, jaká byla jeho cesta k hledání sebe samého a co mu během toho pomohlo.

Myslím, že základ všeho je milující přístup k dítěti a nabízet mu, co lze – u neslyšícího: zahrnout jej do rodinného života, zvažovat, jaké bude potřebovat vzdělání, dát mu varianty komunikace, jazyk. Pokud chce dítě mluvit a odezírat – dobře. Pokud chce znakovat – dobře, ať znakuje. Není špatně ani jeden z přístupů." otevírá téma identity Tomáš. 

A když je dítě gay? Podle mě je úplným základem, aby v té nejbližší společnosti, kterou mu je rodina, přišlo porozumění a respekt. Je důležité, aby se rodiče snažili nemít strach a důvěřovali dítěti v tom, jak samo sebe vnímá. (..) Klíčem k úspěchu je komunikovat a postupně společně řešit případné překážky, co se v souvislosti s tím objeví." říká Tomáš. 

Celý rozhovor a Tomášův příběh najdete v článku na Idetskysluch.cz ZDE

 

Tomáš Jelínek s rodinou

Zdroj textu: Idetskysluch.cz

Fotografie: Archiv Tomáše Jelínka

Novinky v knihovně

sebeucta-u-deti-jak-ji-pestovat-a-chranit

Známý německý psychoterapeut se specializací na terapii závislostí Heinz-Peter Röhr ve své publikaci Sebeúcta u dětí; Jak ji pěstovat a chránit čtenářům přibližuje to, jakým způsobem mohou poruchy vývoje sebevědomí u dětí vyústit v problémy i v dospělosti a jak je možné u dětí zdravé sebevědomí pěstovat a rozvíjet. Kniha je zaměřena i na rodiče samotné a vysvětluje, jak může jejich nedostatečný pocit vlastní hodnoty negativně ovlivnit formování sebevědomí u jejich dětí. Sami rodiče se zdravým sebevědomím totiž mohou být svým dětem příkladem k formování zdravých návyků. Heinz-Peter Röhr je autorem mnoha úspěšných knih, mezi které patří například: Hysterie - strach z odmítnutí, Závislé vztahy aj.