Chci předat svým dětem zprávu, že nejdůležitější je naučit se žít sám se sebou

Chci předat svým dětem zprávu, že nejdůležitější je naučit se žít sám se sebou

říká Klára Svobodová, matka neslyšící dcery, slyšícího syna a autorka knihy Kojící Spock

Datum zveřejnění: 11. prosince 2024

Letos vyšla kniha s názvem Kojící Spock od Kláry Svobodové, ve které sdílí svou rodičovskou cestu. Po ztrátě první dcery Žofie se jí předčasně narodila dcera Serafína, která musela být mnoho měsíců v inkubátoru a následně se zjistilo, že neslyší. Klára se čtenářem sdílí bez příkras svoje prožívání náročných situací, ale daří se jí zachytit i způsoby, díky nimž je pro ni možné životní zkoušky zvládat. V rozhovoru najdete povídání o její knize, rodinném příběhu i o nástrahách společnosti zaměřené na výkon. Přečtěte si celý článek na www.idetskysluch.cz zde

 

Klára S.

Text: idetskysluch.cz

Fotografie: Fotografie: archiv rodiny Svobodových, fotograf Jan Strnad (foto v záhlaví) a Klára Svobodová (foto v textu)

 

 

Novinky v knihovně

eshop-product-detail

Recenze knihy od Marie Holyanské, psycholožky Centra pro dětský sluch Tamtam

Terapie přijetí a odhodlání je velice komplexní publikací, která přibližuje a pomáhá pochopit terapeutický přístup skrývající se pod zkratkou ACT (acceptance and commitment therapy). ACT se řadí do tzv. třetí vlny kognitivně-behaviorální terapie. Nejedná se pouze o terapeutickou příručku, mnoho prostoru je v knize věnováno teoretickým základům – filosofii vědy – z jakého přístupu ACT čerpá. Co by mohlo být zajímavé i pro čtenáře mimo obor psychologie je přístup k práci s jazykem, vnitřním jazykem. Za velmi cenné lze považovat množství konkrétních ukázek terapeutické práce – dialogu terapeuta a klienta. Jedná se o konkrétní ukázky, které umožňují lépe porozumět aplikaci ACT v terapii. Kniha podrobně popisuje šest klíčových procesů ACT: vědomí přítomného okamžiku, sebeuvědomění, odstup, přijetí, propojení s hodnotami, odhodlané jednání. Stručně lze říci, že tyto procesy pomáhají kultivovat psychologickou flexibilitu, která je klíčem k překonání mnoha psychických problémů způsobených psychickou rigiditou. Autoři zdůrazňují význam psychologické flexibility jako prostředku k dosažení smysluplného a naplněného života. Tato kniha je významným příspěvkem k oblasti psychoterapie a péče o duševní zdraví. A je inspirativní především v tom, že učí novému způsobu myšlení - abychom se podívali na své osobní myšlenkové návyky z nové perspektivy. („K utrpení dochází, když člověk tak silně věří doslovnému obsahu své mysli, že se se svou kognicí ztotožní. Vymotat klienta z osidel jeho vlastní mysli je jedním z hlavních cílů ACTu.“) 

Dárci

Úřad vlády České republiky            MČ Praha 13      Magistrát Hlavního města Prahy