Mezinárodní týden neslyšících 2022

Mezinárodní týden neslyšících 2022

Letošní Mezinárodní týden neslyšících se koná od 19. do 25. září

Datum zveřejnění: 16. září 2022

Letošní Mezinárodní týden neslyšících, který se koná od 19. do 25. září, provází slogan Budování inkluzivních komunit pro všechny. Světová federace neslyšících WFD (World Federation of the Deaf) připravila konkrétní témata i výzvy, jak se do oslav zapojit a podpořit je.

Mezinárodní týden neslyšících (The International Week of Deaf People, IWDP) se poprvé slavil roku 1958 v Římě. O jeho uznání se zasadila Světová federace neslyšících WFD. Její hlavní činností je ochrana lidských práv neslyšících a znakového jazyka. Oslava probíhá každý rok poslední plný týden v září, čímž se připomíná měsíc, ve kterém byl pořádán první světový kongres WFD. Často je však celý měsíc září vnímán jako prostor pro oslavu kultury Neslyšících a osvětu veřejnosti v této oblasti.

 Centrum pro dětský sluch Tamtam a Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených se k této osvětové akci letos hlásí sérií zářijových Zahradních slavností tlumočených do českého znakového jazyka, které proběhnou v Praze, Pardubicích a Ostravě a užijí si je nejen neslyšící děti, ale i jejich rodiny. Veselá odpoledne jsou nejen plná zábavy, ale také upozorňují širokou veřejnost na to, že mezi námi žijí děti i dospělí lidé se sluchovým postižením, kteří mají specifické potřeby a musí se v životě potýkat s řadou kulturních i komunikačních bariér.

Celý článek najdete na Idetskysluch.cz - ZDE. 

 

002766_05_034962

 

Fotografie: Zahradní slavnost Centra pro dětský sluch Tamtam ve Valdštejnské zahradě 12.9. 2022 ( foto. CDS Tamtam)

Zdroj textu:Idetskysluch.cz

Novinky v knihovně

eshop-product-detail

Recenze knihy od Marie Holyanské, psycholožky Centra pro dětský sluch Tamtam

Terapie přijetí a odhodlání je velice komplexní publikací, která přibližuje a pomáhá pochopit terapeutický přístup skrývající se pod zkratkou ACT (acceptance and commitment therapy). ACT se řadí do tzv. třetí vlny kognitivně-behaviorální terapie. Nejedná se pouze o terapeutickou příručku, mnoho prostoru je v knize věnováno teoretickým základům – filosofii vědy – z jakého přístupu ACT čerpá. Co by mohlo být zajímavé i pro čtenáře mimo obor psychologie je přístup k práci s jazykem, vnitřním jazykem. Za velmi cenné lze považovat množství konkrétních ukázek terapeutické práce – dialogu terapeuta a klienta. Jedná se o konkrétní ukázky, které umožňují lépe porozumět aplikaci ACT v terapii. Kniha podrobně popisuje šest klíčových procesů ACT: vědomí přítomného okamžiku, sebeuvědomění, odstup, přijetí, propojení s hodnotami, odhodlané jednání. Stručně lze říci, že tyto procesy pomáhají kultivovat psychologickou flexibilitu, která je klíčem k překonání mnoha psychických problémů způsobených psychickou rigiditou. Autoři zdůrazňují význam psychologické flexibility jako prostředku k dosažení smysluplného a naplněného života. Tato kniha je významným příspěvkem k oblasti psychoterapie a péče o duševní zdraví. A je inspirativní především v tom, že učí novému způsobu myšlení - abychom se podívali na své osobní myšlenkové návyky z nové perspektivy. („K utrpení dochází, když člověk tak silně věří doslovnému obsahu své mysli, že se se svou kognicí ztotožní. Vymotat klienta z osidel jeho vlastní mysli je jedním z hlavních cílů ACTu.“) 

Dárci

Úřad vlády České republiky            MČ Praha 13      Magistrát Hlavního města Prahy