Hluchoslepá Laura Bridgman, ve své době druhá nejslavnější žena světa

Hluchoslepá Laura Bridgman, ve své době druhá nejslavnější žena světa

První neslyšící a zároveň nevidomá osoba v USA, která získala vzdělání

Datum zveřejnění: 8. ledna 2024
Do první poloviny 19. století se na neslyšící a zároveň nevidomé děti pohlíželo s předsudkem, že je nelze vzdělávat. Tuto představu zbořila Laura Bridgman.
Naučila se číst, psát a mnoho dalšího, až nakonec začala sama vyučovat. Když o jejím příběhu napsal britský spisovatel Charles Dickens, proslavila se Laura natolik, že známější už byla snad pouze tehdy vládnoucí anglická královna Viktorie.
Dnes je výročí Lauřina narození v roce 1829. Seznamte se s jejím příběhem a zjistěte, v čem spočívá její odkaz v článku na Idetskysluch.cz ZDE
 
LB
 
Fotografie: Publikováno na základě veřejné domény fotky z Archivu Hellen Keller v Americké nadaci pro nevidomé (Helen Keller Archive at the American Foundation for the Blind, public domain)

Novinky v knihovně

eshop-product-detail

Recenze knihy od Marie Holyanské, psycholožky Centra pro dětský sluch Tamtam

Terapie přijetí a odhodlání je velice komplexní publikací, která přibližuje a pomáhá pochopit terapeutický přístup skrývající se pod zkratkou ACT (acceptance and commitment therapy). ACT se řadí do tzv. třetí vlny kognitivně-behaviorální terapie. Nejedná se pouze o terapeutickou příručku, mnoho prostoru je v knize věnováno teoretickým základům – filosofii vědy – z jakého přístupu ACT čerpá. Co by mohlo být zajímavé i pro čtenáře mimo obor psychologie je přístup k práci s jazykem, vnitřním jazykem. Za velmi cenné lze považovat množství konkrétních ukázek terapeutické práce – dialogu terapeuta a klienta. Jedná se o konkrétní ukázky, které umožňují lépe porozumět aplikaci ACT v terapii. Kniha podrobně popisuje šest klíčových procesů ACT: vědomí přítomného okamžiku, sebeuvědomění, odstup, přijetí, propojení s hodnotami, odhodlané jednání. Stručně lze říci, že tyto procesy pomáhají kultivovat psychologickou flexibilitu, která je klíčem k překonání mnoha psychických problémů způsobených psychickou rigiditou. Autoři zdůrazňují význam psychologické flexibility jako prostředku k dosažení smysluplného a naplněného života. Tato kniha je významným příspěvkem k oblasti psychoterapie a péče o duševní zdraví. A je inspirativní především v tom, že učí novému způsobu myšlení - abychom se podívali na své osobní myšlenkové návyky z nové perspektivy. („K utrpení dochází, když člověk tak silně věří doslovnému obsahu své mysli, že se se svou kognicí ztotožní. Vymotat klienta z osidel jeho vlastní mysli je jedním z hlavních cílů ACTu.“) 

Dárci

Úřad vlády České republiky            MČ Praha 13      Magistrát Hlavního města Prahy